În acelaşi timp, accident la Cumpăna şi turişti britanici disperaţi la Viştea
Duminică, în jurul orelor 10.40, în spaţiul public a circulat o informaţie cum că doi cetăţeni americani au fost implicaţi într-un accident la Cumpăna. De fapt, ceea ce s-a întâmplat a fost puţin diferit, pentru că - într-adevăr - a fost vorba despre un accident auto, dar turiştii americani sunt britanici şi erau în drumeţie. Ca să vă lămurim despre ceea ce s-a întâmplat, duminică, în zona Cumpăna, s-a produs un accident, în urma căruia şoferul a fost găsit inconştient şi transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Conducătorul auto avea 29 ani şi a fost găsit încarcerat în autoturismul care se răsturnase pe partea dreaptă în râpă. În cazul turiştilor, situaţia este diferită, pentru că a fost vorba despre un cuplu de britanici, care se aflau la plimbare pe vârful Viştea, în partea Braşovului. Cum Ambasadele Statelor Unite ale Americii şi Marii Britanii s-au alarmat, în sprijin au plecat şi salvamontiştii argeşeni şi cei din Sibiu. "Se pare că a fost vorba despre o doamnă care a alunecat din potecă, iar bărbatul care o însoţea s-a speriat foarte tare şi a sunat după ajutor. După asta, la ceva vreme a anunţat că a ajuns de fapt la femeia care s-a accidentat, că este conştientă, dar că a suferit răni la cap. Când noi am ajuns deja la Nucşoara, eram vreo 3 maşini de la Piteşti, Curtea de Argeş şi Nucşoara. Am rămas în ultima zonă cu semnal pentru că am fost anunţaţi că turiştii începuseră să coboare încet şi urmau să se întâlnească apoi cu băieţii de la Victoria, care urcau pe Valea Viştea. Noi am fost în sprijin, în cazul în care ar fi fost ceva grav şi era nevoie de transport cu targa. Zona unde s-a produs accidentul este muchia nordică a Viştei, care este în Braşov. De preluarea celor doi turişti şi transportul la spital s-au ocupat colegii noştri salvamontişti", ne-a declarat Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
