Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 02:04

Românii, dependenţi de antibiotice!

 Rezistenţa la antibiotice este una dintre cele mai importante probleme de sănătate publică în lume. Dozele necorespunzătoare sau administrarea greşită a antibioticelor sunt elemente care grăbesc apariţia şi dezvoltarea unor bacterii rezistente. Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii mai precizează că în acest mod, la o viitoare îmbolnăvire, când vom avea nevoie de un antibiotic pentru o infecţie bacteriană, s-ar putea ca acesta să nu mai aibă efect. Aproximativ jumătate dintre pacienţii internaţi în acest moment în spitale primesc tratament cu antibiotice. De asemenea, 3% din populaţia României ia antibiotice zilnic, obicei ce ne-a clasat pe locul 2 în Europa. Pentru a atrage atenţia asupra acestei probleme, Ministerul Sănătăţii pregăteşte o campanie pentru utilizarea prudentă a antibioticelor, iar echipa "Două Lozuri" a pregătit pro bono un material care susţine demersul! 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It