Minor muşcat de câine pe strada Elena Cuza

Drumul de la şcoală către casă al minorului Armand Nicolae Moisescu s-a oprit la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Municipal. Băiatul în vârstă de 14 ani a terminat luni seara cursurile şi se îndrepta de la Şcoala Gimnazială "Basarab I" către casă. Pe drum a fost însoţit de un prieten, iar la scurt timp după ce s-au despărţit, copilul a fost muşcat de un maidanez. "Ajunsesem în faţa blocului E8, de pe strada Elena Cuza, când am văzut doi câini. Unul era mai mic şi altul mare, acesta fiind şi cel care m-a muşcat", ne-a povestit Armand Moisescu.

Marius Moisescu, tatăl minorului muşcat de câine este cel care ne-a semnalat revoltat cazul: "S-a spus că s-a terminat cu câinii maidanezi în municipiul nostru, iar copilul meu a fost muşcat de unul în timp ce se întorcea de la cursuri. Am de gând să fac o sesizare în acest sens. Am fost la spital, medicii i-au oprit sângerarea, l-au bandajat şi i-au făcut vaccinul. A fost muşcat de pulpa dreaptă, în spate, aproape de genunchi. Băiatul meu are 14 ani, cât de cât a putut să se apere şi să fugă, dar dacă era un copil mult mai mic, el ce să mai facă? Să îi supravegheze părinţii când se duc şi se întorc de la şcoală!?!..."
De la Spitalul Municipal, minorul a primit şi o reţetă cu antibiotice pentru următoarele 10 zile.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
