Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 02:06

De la "Cornul şi laptele", la "Laptele, fructele şi legumele"

 Potrivit ministrului Agriculturii Achim Irimescu, în anul 2017, programul "Cornul şi laptele" se va schimba. Mai precis, elevii vor primi un pachet diversificat de alimente, care va consta în lapte, fructe şi legume. Acest proiect se va implementa şi în grădiniţe, astfel că şi preşcolarii se vor bucura de alimente. Schimbarea a venit ca urmare a dorinţei de a încuraja o alimentaţie sănătoasă pentru elevii din clasele primare. Totodată, fermierii români vor fi încurajaţi, pentru că se va creea cadrul legislativ pentru ca aceştia să aibă prioritate în a obţine contractele de distribuţie în şcoli a fructelor (mere, pere, struguri, prune, piersici sau nectarine), legumelor (morcovi, ardei gras, castravete) şi produselor din lapte (fiindcă se va încerca oferirea derivatelor din lapte, cum ar fi iaurt natural şi brânză dulce). Selecţia distribuitorilor nu se va face după cel mai mic preţ, ci în funcţie de raportul calitate-preţ, însă încă nu se ştie care va fi valoarea maximă a sumei decontate de stat.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It