Ambasadorul Sloveniei, impresionat de frumuseţea Transfăgărăşanului
Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu a primit zilele trecute vizita Excelenţei Sale Michael Zupančič, ambasadorul Republicii Slovenia în România. Deşi se află de doar 14 luni în România, Excelenţa Sa a vizitat până acum de mai multe ori judeţul Argeş, ce-i drept nu în calitate oficială, ci ca persoană fizică. Şi asta pentru că este un iubitor al muntelui, motiv pentru care a vizitat de câteva ori până în prezent Transfăgărăşanul. "Iubesc profund zona Transfăgărăşan şi vă spun acest lucru pentru că asta simt. Pentru mine este ceva normal să merg pe Transfăgărăşan, nu este o afirmaţie diplomatică. Cred că aveţi aici cea mai frumoasă zonă montană!", a spus Excelenţa Sa.
La rândul său, preşedintele Dan Manu a precizat că încă de la preluarea mandatului, zona de nord a judeţului, şi în mod special Transfăgărăşanul, au reprezentat şi reprezintă o prioritate pentru dezvoltarea turismului. "Nordul judeţului este o zonă pe care dorim să o dezvoltăm, preponderent turistic. Şi pentru a putea face acest lucru, noi, administraţia judeţului, trebuie să ajutăm zona, trebuie să creăm infrastructura necesară. Este inadmisibil ca Transfăgărăşanul să fie închis din noiembrie până în iunie. Facem toate eforturile pentru a dezvolta o strategie care să aibă drept rezultat accesul pe Transfăgărăşan pe tot timpul anului", a spus Dan Manu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
