Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 02:06

Salvatori montani români în Norvegia

 Sâmbătă, între orele 14.00-17.00, în cadrul Congresul anual al formaţiilor de salvare montană din Norvegia, a avut loc o prezentare practico-metodică susţinută de delegaţia României în faţa instructorilor norvegieni pe următoarele teme: primii paşi în formarea ataşamentului în relaţia câine de salvare - conductor; lucrul cu puii şi câinii adulţi în vederea formarii unităţilor canine de intervenţie în salvarea montană; construirea aportului semnalizării şi motivarea câinelui de salvare şi relaţia conductor canin - câine de serviciu pentru intervenţia la salvare. Invitaţia la această acţiune a venit după prestaţia de excepţie a echipajelor de salvare canină, reprezentante ale Salvamontului românesc la Congresul mondial de salvare de acum două săptămâni din Bulgaria, aprecierea şi interesul manifestat de cei prezenţi pentru modul de formare şi pregătire continuă al echipajului de intervenţie salvator + câine în şcoala de formare pentru câini de avalanşe concretizându-se imediat prin acest schimb de experienţă internaţional. 

Deşi timpul de pregătire a fost foarte scurt, salvamontiştii români au reuşit să răspundă acestei invitaţii şi să pregătească deplasarea la acest drum deosebit de lung a doi reprezentanţi cu patru câini de salvare, respectiv Cristian Brecică, din Caransebeş, cu câinii Hektor, Hann şi Vreni şi Carlos Taşcău, cu Recco, din partea Serviciului Public Judeţean Salvamont Gorj. Acţiunea a reprezentat o oportunitate deosebită pentru specialiştii români în salvarea canină să intre în contact cu omologi din alte ţări, să îşi pregătească şi câinii şi să îşi însuşească noi metode de educare a câinilor şi este o extraordinară recunoaştere şcolii de formare şi pregătire a echipajelor de salvare canine formată în ultimii ani la iniţiativa şi sub coordonarea şefului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, cel care a susţinut primele cursuri de pregătire şi atestare ale echipajelor de intervenţie canină. În acest moment, în România există echipaje de intervenţie salvator montan + câine de salvare, atestate sau în curs de atestare, în Argeş, Caraş-Severin, Suceava, Gorj, Mureş, Harghita, Sibiu, precum şi un centru de formare la Baza Salvamont Argeş Cota 2000 Transfăgărăşan, dotat corespunzător cu echipamente unice în ţară pentru pregătirea câinilor pentru căutarea şi salvarea din avalanşe.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It