"Să ştii mai multe, să fii mai bun!" - despre tradiţii şi obiceiuri româneşti
Folclorul românesc a fost tema dezbaterii organizată zilele trecute la Şcoala Gimnazială "Regina Maria". Obiceiurile şi tradiţiile ascund înţelesuri profunde despre relaţiile omului cu natura şi cu Dumnezeu. Ele sunt în strânsă legătură cu trecerea timpului, a calendarului, dar şi a muncilor câmpului, având un caracter public şi ciclic, dar sunt şi tradiţii care atestă cele mai importante momente din viaţa omului, care nu se repetă: naşterea, nunta şi înmormântarea. Obiceiurile tradiţionale româneşti se exprimă prin muzică, port şi joc popular, gestică sau mimică. Împreună cu elevii, la acţiunea cu tematică folclorică au participat prof. Valentina Puiu, directorul şcolii, cadrele didactice Silviu Becheru, Mădălina Sîrbu, Luiza Neagoe, Eugenia Micu, Andra Niţă, Doina Bănică, Cristina Hirică şi Marius Ionescu, precum şi preoţii Dan-Florin Obrocea şi Vasile Ilina. De asemenea, cei mici au vizionat şi un film în concordanţă cu tema întâlnirii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
