"Donez din dragoste de ţară"
Aşa se numeşte campania demarată de Ministerul Apărării Naţionale, prin care oficialii îşi propun creşterea rezervelor din Centrele de Transfuzie Sanguină, prin contribuţia donatorilor din sistemul militar. De asemenea, se urmăreşte şi sensibilizarea opiniei publice cu privire la importanţa donării de sânge. "Acest produs biologic vital este nepreţuit, având în vedere că, deocamdată, nu s-a descoperit un înlocuitor al sângelui, iar dăruirea lui vine în sprijinul salvării de vieţi omeneşti. Campania <<Donez din dragoste de ţară>>, care are loc în contextul manifestărilor dedicate sărbătoririi Zilei Veteranilor, se va desfăşura, la nivelul garnizoanei Bucureşti, în cadrul Centrului de Transfuzie Sanguină al MApN (dar şi prin centrul mobil), Centrului de Transfuzie Sanguină şi punctelor de recoltare din Spitalul Clinic de Urgenţă Bucureşti şi Spitalul Universitar de Urgenţă. De asemenea, la nivel teritorial, campania se va desfăşura cu sprijinul Centrelor de Transfuzie judeţene", au precizat reprezentanţi ai Ministerului Apărării Naţionale.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
