Amenzi pentru produse cu termenul de valabilitate expirat
Agenţii din cadrul Biroului de Ordine Publică de la Poliţia Curtea de Argeş au acţionat pe raza de competenţă pentru prevenirea şi combaterea comerţului ilicit. Aceştia au efectuat controale la trei societăţi comerciale cu puncte de lucru în municipiu şi în comuna Băiculeşti. În urma controalelor, poliţiştii au constatat că la societăţile comerciale controlate erau expuse spre vânzare produse alimentare care aveau termenul de valabilitate expirat. Reprezentanţii societăţilor controlate au fost sancţionaţi contravenţional, conform Legii 12/1990, cu amenzi în valoare totală de 1.500 lei, iar produsele comercializate ilicit au fost confiscate şi distruse.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
