Fraţii Gabor - găsiţi morţi: unul cu capul spart, altul cu gâtul rupt!


Dispariţia celor doi alpinişti a pus pe jar autorităţile din Argeş şi Braşov care i-au căutat îndelung. După mai multe acţiuni de căutare, atât pedestru, cât şi cu elicopterul, sâmbătă a fost găsit trupul unuia dintre fraţii Gabor. Duminică, cu ajutorul sondelor de căutare prin zăpadă, a fost găsit şi trupul celui de-al doilea bărbat, la maxim 100 m de primul. Avea gâtul rupt, semn că ambii au decedat după ce au alunecat şi au căzut pe o pantă de mai bine de 400 m. Din păcate, deşi au fost alpinişti experimentaţi şi aveau echipament corespunzător, nu au avut vreo şansă. Muntele, cel pe care l-au iubit atât de mult, a fost prea aprig ca să poată să-i facă faţă! Dumnezeu să-i ierte!
Foto: Salvamont şi Jandarmeria Montană Braşov
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
