Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:11

Muzeul Goleşti - încă un premiu UNESCO

 În cadrul unei manifestari selecte, la sediul Comisiei Naţionale pentru UNESCO din Bucureşti s-au aniversat 60 ani de la aderarea României la acest prestigios organism internaţional şi 15 ani de la crearea Federaţiei Europene a Asociaţiilor şi Cluburilor UNESCO (FEACU). Gazdele reuniunii, prof. dr. Ani Matei, secretar general al CNR-UNESCO şi Daniela Popescu - preşedinte FEACU, au acordat 20 distincţii, pentru cei mai importanţi colaboratori. Printre instituţiile premiate au fost două muzee din România: Muzeul Satului din Bucureşti şi Muzeul Goleşti. Alte instituţii care au primit distincţii au fost Patriarhia Română, Televiziunea Română, Radio România Actualităţi, Radio France International şi Ambasada Chinei. Reamintim că Muzeul Goleşti a primit în acest an a doua distincţie de la UNESCO, după ce în urmă cu o lună primise, în Italia, MENTIONE INTERNATIONALE - LA FABRICA NEL PAESAGGIO, pentru restaurarea Conacului Goleşti.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It