Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:09

"Sunt mândră de tine, tati!"

 Vă reamintim că la sfârşitul săptămânii trecute, în mai puţin de 30 de minute, ISU "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a fost solicitat să intervină la trei incendii şi un accident rutier cu descarcerare. Două dintre cele trei incendii sesizate au izbucnit în municipiul Piteşti. Pentru stingerea lor s-au alocat multe resurse umane şi materiale. Un caz aparte l-a reprezentat cel manifestat la un apartament din cartierul Războieni. În momentul sosirii echipajelor la faţa locului, incendiul se manifesta cu flacără deschisă şi degajări mari de fum. Pompierii militari au acţionat simultan pentru evacuarea locatarilor din bloc, dar şi pentru lichidarea incendiului. A fost salvat proprietarul, care era inconştient, cu intoxicaţie severă şi predat echipajului SMURD de terapie intensivă mobilă. Totodată, pompierii argeşeni, au evacuat, din apartamentul inundat cu fum, un căţel inconştient. Fără să stea pe gânduri, mânat de deviza pompierilor SMURD - "Cine salvează o viaţă, salvează o lume întreagă!", plt. maj. Mugurel Costache a resuscitat căţelul, făcându-i, iniţial, respiraţie gură la gură şi masaj cardiac extern, până  când, un alt pompier paramedic l-a ajutat cu o mască de oxigen. După câteva minute, căţelul şi-a revenit şi a fost transportat, de un echipaj al pompierilor, la o clinică veterinară. Gestul pompierului a fost foarte apreciat de toată lumea şi a strânit un val de reacţii pozitive. Deşi suntem siguri că nu la asta s-a gândit în momentul în care a resuscitat bietul animal, o astfel de acţiune, intens mediatizată, îi va aduce un plus la avansările viitoare. "Sunt mândră de tine, tati!", a fost reacţia fetiţei pompierului, care a văzut la televizor intervenţia.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It