Aşa, da: meritele sunt răsplătite!
În ultimul an, judeţul Argeş a apărut pe posturile naţionale cu subiecte legate de accidente grave, criza bebeluşilor şi alte probleme de genul acesta. Săptămâna trecută a fost intens mediatizat pompierul Mugurel Costache, care a intervenit la un incendiu în Piteşti şi a salvat un căţel. Gestul, pentru unii, poate părea banal, dar denotă o mărinimie a oamenilor în uniformă, care se ghidează după devizul "salvează vieţi", indiferent că vorbim despre oameni sau animale. În ziarul nostru de luni v-am anunţat că gestul pompierului nu va trece neobservat şi iată că s-a confirmat ceea ce am spus. În după-amiaza zilei de luni, Mugurel Costache a primit din partea Comandei Inspectoratului General "Emblema de onoare", în semn de preţuire şi recunoaştere a devotamentului cu care pompierul preţuieşte viaţa. "Întotdeauna meritele sunt răsplătite! Costache Mugurel este numele colegului nostru care a uimit, prin gestul său, întreaga ţară. Decizia sa, ca la finalul unei misiuni de stingere să readucă la viaţă un micuţ patruped intoxicat cu fum, a impresionat milioane de semeni", se precizează în adresa ISU Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
