Sesizări în ziua alegerilor
Duminică, în ziua în care românii şi-au votat viitorii parlamentari, la nivelul judeţului nostru s-au făcut 10 sesizări legate de încălcări ale Legii electorale. Dintre acestea, 3 au fost confirmate, una fiind legată de cazul de la Bradu, unde la o secţie de votare s-a depus cerere pentru urna mobilă şi a fost respinsă de preşedinte pe motiv că nu este semnată şi nu este însoţită de documente justificative. Fiul, cel care a depus solicitarea pentru tatăl său imobilizat la pat, a sunat la 112 să semnaleze faptul că unui cetăţean îi este împiedicat dreptul de exercitare a drepturilor electorale. În acest caz, poliţiştii au deschis un dosar penal, iar cercetările ulterioare vor stabili cine are dreptate şi cine nu. Celelalte două sesizări au fost trimise către Biroul Electoral de Circumscripţie, deoarece una se referea la faptul că un bărbat care s-a căsătorit şi a ales numele soţiei a uitat să-şi schimbe şi buletinul şi s-a prezentat la vot cu cel vechi, iar o altă sesizare a fost legată de topurile cu buletine de vot. Fiecare trebuia să conţină 100 exemplare, însă un top a fost trimis de la tipografie cu două buletine mai puţine.
Alte incidente
Astăzi, prefectul Cristian Soare a anunţat că pe perioada campaniei electorale au fost înregistrate 12 sesizări privind potenţiale incidente electorale. "Dintre acestea, 11 s-au confirmat - 8 au vizat afişajul necorespunzător (7 confirmate şi unul neconfirmat). În cazul celor confirmate au fost aplicate sancţiuni contravenţionale cu amendă sau avertisment. Celelalte 4 sesizări au vizat modul de desfăşurare a campaniei electorale de către partide. Acestea au fost înaintate Autorităţii Electorale Permanente pentru soluţionare".
În rest, în judeţul nostru, alegerile s-au desfăşurat într-un mod civilizat, mult peste locale, când cel puţin la Curtea de Argeş am avut situaţii în care unul dintre candidaţii la postul de primar şi-a pus afişe mult mai mari decât prevede Legea electorală şi pentru care Biroul Electoral de Circumscripţie a încheiat un proces verbal de constatare a încălcării legii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
