Întâlnire la Auto pentru pregătirea forţei de muncă specializate, la nivel de municipiu

Marţi, la Liceul Tehnologic Auto a avut loc o întâlnire cu agenţii economici la iniţiativa conducerii unităţii de învăţământ, administraţiei municipale şi a Inspectoratului Şcolar, la care au participat administratorii unora dintre cele mai importante firme din municipiu. Din partea Primăriei Curtea de Argeş au fost prezenţi primarul Constantin Panţurescu, vicele Gabriel Jubleanu, din partea IŞJ Argeş - Dumitru Tudosoiu şi inspectorul de specialitate Gabriela Neagu, Steinel - Victor Hoffman, Electroargeş - Ion Gavrilă, Karcher - Ion Bican, IPEE ADMIRAL TRADING - Liviu Nicolae, EMPI Service - Emil Pătraşcu, BORLA ROMCAT - Alexandru Nedelea, RMR - Mihai Badea, AQUATERM - Ion Bolovan, ATS - Andrei Alecsei, Alfa Con - Dumitru Giuclea şi Ecaterina Lăzărescu, Lazadi - Adrian Lazăr, SCM ARGCOMS - Nichita Sandu, Flora – Adrian Donescu şi din partea Consiliului Local - Dan Dabija, care face parte şi din Consiliul de Administraţie al liceului. "După ce am prezentat un scurt istoric al şcolii şi formele de învăţământ pe care le are unitatea la ora actuală, am prezentat, de asemenea, O.G. 81/2016 şi Ordinul ministrului 5033/2016, care se referă la învăţământul profesional şi la cel profesional dual. Acestea sunt actele normative care reglementează învăţământul profesional. Avem două forme de învăţământ profesional - cel de 3 ani şi cel dual, care se realizează în parteneriat cu agenţii economici. Ideea principală a acestei întâlniri a fost aceea de a stabili care sunt necesităţile de formare a tinerilor în funcţie de cerinţele agenţilor economici. Vrem să stabilim pe viitor ce forţă de muncă calificată dorim să pregătim pentru firmele din oraş. A fost o informare reciprocă asupra posibilităţilor noastre şi asupra necesităţilor domniilor lor în vederea proiectării planului de şcoalizare pentru anul viitor", ne-a declarat prof. Ioan Călinescu, directorul Liceului Tehnologic Auto. În cele trei unităţi de învăţământ - Şcoala Gimnazială "Sf. Andrei", Şcoala Gimnazială Noapteş şi Liceul Auto sunt înscrişi în momentul actual 841 elevi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
