Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:13

Păstorul din Corbşori va fi despăgubit pentru oile masacrate de lupi

Secretarul Primăriei Corbi, Mihail Moisescu, ne-a oferit această informaţie. Comisia de cercetare a sosit miercuri la faţa locului şi a întocmit procesul verbal de constatare, precum şi celelate documente legale, în baza cărora Nicolae Buceloiu ar urma să fie despăgubit în perioada următoare pentru pierderea celor 18 oi, în urma atacului haitei de lupi, survenit sâmbăta trecută. Secretarul Moisescu ne-a explicat că s-au respectat termenele legale pentru finalizarea acestui caz. Astfel, păgubaşul trebuie să informeze administraţia publică locală - în cazul de faţă, primăria - în termen de 12 ore. Reprezentanţii acesteia au termen de 24 ore ca să facă documentele pentru care sunt împuterniciţi legal şi să le trimită la forurile superioare - instituţiile statului. Acestea trebuie ca în termen de 42 ore să-şi facă datoria. Cum evenimentul s-a petrecut sâmbătă, în weekend, perioadă considerată drept de zi liberă (de sărbătoare), în care instituţiile statului nu lucrează, s-a luat la cunoştinţă despre cazul de la Corbşori abia luni dimineaţa. După care s-a intrat în rutină şi s-au respectat termenele legale stabilite - a concluzionat secretarul Mihail Moisescu, precizând că hoiturile oilor au fost preluate pentru a fi incinerate. Însă cumsecădenia de care a dat dovadă legiuitorul în stabilirea termenelor pentru intervenţia "organelor" poate fi admirată de cei vizaţi, dar - foarte probabil - nu şi de cei ce ajung în situaţia păgubitului Nicolae Buceloiu. Cea mai bună dedicaţie pentru toţi ni se par a fi primele versuri din imnul naţional...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It