Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:09

Curtea de Argeş a răsunat de colinde!

 

Ieri, peste 250 colindători din toate zonele judeţului au venit să ne încânte cu obiceiurile lor. Ei au defilat de la Muzeul Municipal pe Bulevardul Basarabilor şi s-au oprit la Primărie. Acolo, gazdele - primarul Constantin Panţurescu, viceprimarul Gabriel Jubleanu, împreună cu mai mulţi consilieri locali şi reprezentanţi ai administraţiei municipale - i-au primit pe colindători cu covrigi şi voie bună. "Aceasta este faza finală a celei de-a 36-a ediţii a Concursului judeţean de Crăciun şi Anul Nou <<Florile dalbe>>. Sunt în finală 12 grupuri, cu peste 250 copii care-i vor colinda pe argeşeni. Avem grupuri de la Rucăr, Berevoeşti, Corbi, Muşăteşti, Galeşu, Rociu şi Vlădeşti. Acestea vor prezenta datini şi obiceiuri de Crăciun şi colinde. Avem urători cu Pluguşorul sau Capra, iar cei de la Rociu ne-au prezentat Steaua şi Grâuşorul - obicei specific numai lor. Sunt lucruri deosebite şi nu vrem să moară tradiţiile în Argeş!", ne-a declarat Sorin Mazilescu, directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It