A murit Constantin Stroe!
Fostul şef de la Dacia a fost spitalizat şi operat de urgenţă, la sfârşitul lunii noiembrie, la Spitalul "Bagdasar Arseni" din Bucureşti, după ce a suferit un atac cerebral masiv. Din păcate, sâmbătă după-amiază, a pierdut lupta cu boala! De numele său se leagă privatizarea Uzinei Dacia. El şi-a început cariera în industrie în anul 1968, când s-a angajat ca inginer la Uzina de Automobile Piteşti. În decursul celor peste 30 ani de activitate, Constantin Stroe a avansat în cadrul companiei, de la şef de atelier până la director tehnic. Fost preşedinte la FC Argeş în anii '90, când echipa a realizat ultimele performanţe notabile, participând la ediţia 1998-1999 a Cupei UEFA, Constantin Stroe s-a retras de la conducerea lui FC Argeş când Renault a decis ca Uzinele Dacia să nu mai sprijine financiar echipa de fotbal. Constantin Stroe s-anăscut în anul 1942, la Hulubeşti, jud. Dâmboviţa. A absolvit Universitatea Politehnica din Bucureşti. În noiembrie 1987, la două săptămâni de la Revolta de la Braşov, Constantin Stroe a fost dat afară de la Dacia, deoarece a refuzat să preia conducerea fabricii de autocamioane, în ciuda faptului că propunerea a făcută de primul-ministru Constantin Dăscălescu la iniţiativa lui Nicolae Ceauşescu. A lucrat apoi o perioadă la turnătoria din Slatina, apoi la Întreprinderea de Piese şi Subansamble Auto din Scorniceşti şi la Oltcit Craiova. În 1988 a fost numit director la Întreprinderea de Autoturisme Timişoara, conducând colectivul care a produs autoturismul Dacia Lăstun. La începutul anului 1990 s-a întors la Piteşti, în funcţia de Director General al Uzinelor Dacia, funcţie pe care şi-a păstrat-o şi după privatizarea societăţii. A devenit vicepreşedinte al Consiliului de Administraţie în 2002. În 2004 a fost decorat de statul francez cu distincţia Cavaler al Ordinului Naţional al Legiunii de Onoare. În 2012, Constantin Stroe a fost decorat de statul român cu Ordinul Naţional Serviciul Credincios în grad de Cavaler.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
