Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 08:29

Amenzi de circa 1 miliard lei vechi!

Weekend-ul trecut a fost unul plin pentru poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei din cadrul structurilor municipale şi orăşeneşti. Aceştia au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Bilanţul zilei de sâmbătă: au fost aplicate 226 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 69.576 lei, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 19 permise de conducere şi au fost retrase 10 certificate de înmatriculare. Duminică au fost aplicate 76 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 22.225 lei şi au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 2 permise de conducere. Astfel, în numai două zile, din amenzi aplicate la regimul rutier s-au adus la bugetul de stat 91.801 lei, adică aproape 1 miliard lei vechi!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It