In memoriam Constantin Stroe - zi de doliu judeţean
În cadrul şedinţei Consiliului Judeţean Argeş de la începutul acestei săptămâni, preşedintele Dan Manu a propus ca mâine, ziua funeraliilor de înmormântare a celui care a fost dr. ing. Constantin Stroe, să fie declarată ZI DE DOLIU JUDEŢEAN. Om de o inestimabilă valoare, Constantin Stroe s-a confundat pe tot parcursul vieţii cu destinele automobilului românesc şi, implicit, cu cel al judeţului Argeş. Cetăţean de onoare al Argeşului şi membru al Comitetului de Excelenţă al judeţului, Constantin Stroe a reprezentat cu mândrie şi onoare Argeşul atât în ţară, cât şi peste hotare. Fost director general al Uzinei Dacia, Constantin Stroe a fost pe tot parcursul vieţii un exemplu demn de urmat pentru toţi colaboratorii şi nu numai. El a fost cel care a dus marca Dacia la stadiul de perfecţiune şi a făcut ca numele judeţului Argeş să fie rostit cu respect în întreaga lume. La iniţiativa preşedintelui Dan Manu, în luna iulie a acestui an s-a înfiinţat Comitetul de Excelenţă. Constantin Stroe a făcut parte din nucleul de bază şi a participat activ, în fiecare lună, la toate întâlnirele acestuia.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
