Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 08:29

Criza medicamentelor este provocată de exportul paralel

 Ministerul Sănătăţii anunţă că acesta este unul dintre motivele crizei de medicamente din România. Fenomenul, deşi legal la nivel european, duce la revinderea medicamentelor destinate pacienţilor români şi achiziţionate la preţul românesc (cel mai mic din Europa) în alte state U.E., în care preţurile sunt mult mai mari. Profiturile realizate de firmele care efectuează export paralel sunt importante, iar medicamentele destinate pacienţilor români merg în alte state. "Pentru a controla acest fenomen, Ministerul Sănătăţii a elaborat proiectul care defineşte exact OBLIGAŢIA DE SERVICIU PUBLIC. Definirea acestei obligaţii a fost amânată în ultimii ani. Mecanismul propus acum stabileşte un nivel clar al stocurilor de medicamente, pe care actorii din piaţa farmaceutică trebuie să-l asigure. În cazul scăderii stocurilor sub acest nivel clar definit, medicamentul respectiv va fi trecut pe o listă temporară de medicamente aflate sub observaţie pentru care va exista interdicţie temporară de export paralel. Proiectul este publicat în secţiunea transparenţă decizională şi este rezultatul mai multor consultări publice", au declarat reprezentanţi ai Ministerului Sănătăţii. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It