Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 08:32

"Doamna doctor Ramona Ştefănache m-a făcut bine, când eu credeam că o să mor!"

 În timp ce unii medici îşi fac porţie de sărbători din nişte amărâte de daruri aduse de voluntari în spital pentru a-i mai înveseli pe copiii bolnavi, alţii spală onoarea cu fapte lăudabile. Zilele trecute, domnul Gheorghe Voicu, din Curtea de Argeş, a venit la sediul ARGEŞ EXPRES pentru a ne ruga să publicăm mesajul lui de recunoştinţă şi mulţumire faţă de un medic psihiatru specialist care profesează în Spitalul Municipal şi care, cu răbdare şi profesionalism, a reuşit să-l vindece pe concitadin de o depresie extrem de urâtă, din care nu credea să mai scape cu viaţă. Omul ajunsese ca o legumă şi era îngrijit de soţie - Aurelia Voicu, hrănit, spălat şi doftorisit ca un copil mic şi nu mai avea putere nici să iasă din casă, nici să meargă pentru el sau să vorbească. Începuse să se încuie într-o lume a lui, în care teama de medicamente şi de oameni îl terifia atât de tare încât până şi somnul îi era un chin, fiindcă avea coşmaruri şi halucina. Depresia aceasta a survenit în urma unei supărări mari pe care a suferit-o în urmă cu şapte ani şi din care nu şi-a mai putut anima inima şi sufletul. După ce a mers la Bucureşti timp de 3 ani, tratamentul prescris nu părea să-i îmbunătăţească starea, aşa că argeşeanul a decis într-unul dintre puţinele momente de luciditate să meargă la spitalul din urbe. Aici, dr. Ramona Ştefănache l-a primit optimistă şi i-a vorbit frumos, i-a arătat că-l înţelege şi că îi cunoaşte suferinţa şi i-a prescris medicamente care să-l ajute să treacă peste aceste stări. Pas cu pas, sprijinit de soţie şi urmând indicaţiile medicului, Gheorghe Voicu s-a pus pe picioare şi, după patru ani de luptă acerbă cu sine şi cu boala, a renăscut şi este acum un cu totul alt om. "Doamna doctor Ramona Ştefănache m-a făcut bine când eu credeam că o să mor! A făcut o minune cu mine!... N-am cuvinte să-i mulţumesc!", ne-a mărturisit acesta. Pe deasupra, în afară de depresie, între timp se operase la inimă pentru a i se pune un bypass, iar diabetul de care suferă de multă vreme i-a mai creat şi acela probleme. "Mai vreau să le mulţumesc şi doamnei doctor de familie, Magdalena Marin, dar şi doamnei doctor de la Diabet, Georgeta Andreescu! Fără ajutorul dumnealor şi al doamnei psihiatru, aş fi fost mort de multă vreme!", ne-a spus omul cu lacrimi în ochi, adăugând că şi acum se duce cu drag la medicul care l-a tratat pentru a mai sta de poveşti. Asta pe lângă faptul că dr. Ramona Ştefănache se interesează mereu de starea sa de sănătate. Povestea sa nu poate decât să ne bucure şi să ne mai dea o speranţă că în sistemul medical românesc mai sunt şi astfel de oameni care îşi fac meseria cu drag şi seriozitate!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It