Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 08:31

La pompieri, Moş Crăciun a venit şi pentru cei mari, nu doar pentru cei mici!

Este binecunoscut faptul că Moş Crăciun face tot posibilul să ajungă la copii, indiferent cât de dificil este drumul sau vitrege condiţiile de deplasare. Ieri, pompierii din Curtea de Argeş l-au ajutat pe "Moşu'" să vină la unitate cu cadouri pentru copiii care provin din familii nevoiaşe şi locuiesc în apropiere. Inedit a fost modul în care a sosit bătrânul simpatic - o surpriză pentru cei mici, dar şi pentru cei mari. Cum în desagă nu a mai avut loc, Moşul a venit pe scaunul din dreapta al unui camion nou-nouţ, puternic şi foarte util, pentru Unitatea de Pompieri din Curtea de Argeş! Surpriza, trebuie să recunoaştem, a fost foarte interesant realizată, chiar şi pentru cei mari. Însă, despre cum a reuşit "Moşu'" să găsească o soluţie pentru problemele din subunitate, am discutat cu lt.col. Cristian Pungă, comandantul Detaşamentului de Pompieri Curtea de Argeş: "Cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă ne-am gândit să facem câteva pachete pentru copiii care locuiesc în apropierea subunităţii. Moşul a venit şi cu un camion nou, oferit din partea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, cu sprijinul Consiliului Judeţean Argeş, dar şi al administraţiei municipale. Această autospecială a venit în urma numeroaselor evenimente petrecute în zona montană, în urma cărora s-a constatat faptul că intervenţiile sunt dificile din cauza drumurilor greu accesibile. Avem nevoie de maşini rapide şi puternice, pentru că o intervenţie profesionistă nu se mai poate realiza cu maşini de 35 ani, motiv pentru care factorii de răspundere care gestionează situaţiile de urgenţă din zona judeţului sau a municipiului Curtea de Argeş s-au înţeles şi ne-au ajutat! O colaborare bună între Consiliul Judeţean, Primăria Curtea de Argeş şi Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a dus la rezultate extraordinare! Avem promisiunea pentru încă o autospecială de lucru cu apă şi spumă, ce va asigura intervenţia eficientă şi rapidă la orice incendiu petrecut pe raza de acţiune a unităţii. Camionul va fi folosit pentru transport materiale atât în zonele de munte, cât şi în zona oraşului - la acţiuni. L-am dotat cu materiale de intervenţie pentru stingerea incendiilor, mă refer la sape, lopeţi, avem un bazin de 1.000 l cu apă, motopompă transportabilă, motopompă remorcabilă ce poate fi ataşată la acest camion, furtune, un generator de 3,5 KW şi proiectoare folosite pentru a lumina zona de intervenţie. Este un camion multifuncţional, extrem de util, mai ales în zone greu accesibile, un vehicul cu ampatament mare, puternic şi ce ne va ajuta foarte mult la intervenţii!”

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It