La plimbare prin Băiculeşti cu un permis de conducere fals!
În ultimele 24 ore, agenţii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei de la structurile municipale şi orăşeneşti de Poliţie Rutieră au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 52 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 15.160 lei şi au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 3 permise de conducere. Ieri, agenţii din cadrul Biroului Rutier al Poliţiei Curtea de Argeş l-au depistat pe I.E.G. (28 ani), din comuna Corbeni, în timp ce conducea, pe raza comunei Băiculeşti, un autoturism înmatriculat în alt stat. Acesta a prezentat pentru control un permis de conducere fals. De asemenea, autoturismul nu avea asigurare carte verde valabilă. În cauză a fost întocmit dosar penal, conform art. 320 (fals în înscrisuri oficiale), art. 323 (uz de fals), art. 334 (punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat) şi art. 335 din Codul penal (conducerea unui vehicul fără permis de conducere), iar tânărul riscă pedeaspsa cu închisoarea de maxim 5 ani. Aşadar, atenţie la neatenţie!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
