Coşuri pline de funingine şi ţigări aruncate la întâmplare - cauzele frecvente ale incendiilor în Argeş
În ultimele 24 ore, membrii echipajelor de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş s-au deplasat în comunele Morăreşti, Mihăeşti, Căteasca, Poiana Lacului, Izvoru, Boteni, Pietroşani, Dobreşti, Hârtieşti, Domneşti, Bârla şi în oraşele Topoloveni, Mioveni şi Costeşti, la gospodării cetăţeneşti, pentru a susţine activităţi de informare preventivă şi recunoaşteri în teren. În ziua de 3 ianuarie 2017, la ora 11.43, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş - punctul de lucru Tigveni a intervenit în localitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la coşul de fum al unei locuinţe. Din fericire, focul nu s-a extins şi a ars doar funinginea de pe coş, datorită scânteilor şi a faptului că proprietarul nu şi-a curăţat instalaţia de încălzire. Şapte ore mai târziu, un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Piteşti a intervenit în comuna Morăreşti, sat Valea Satelor, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o căpiţă de fân, cu posibilităţi de propagare la un grajd. Până la sosirea "luptătorilor cu focul" au ars aproximativ 2 tone de fân. Sursa incendiului a fost stabilită, în urma anchetei, flacăra, iar împrejurarea în care s-a petrecut incendiul a fost fumatul în locuri nepermise. Tot ieri, echipajele SMURD argeşene au intervenit în 48 cazuri pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, dintre care, la 6 dintre acestea, s-a deplasat echipajul SMURD de terapie intensivă mobilă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
