Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 08:26

Vine gerul Bobotezei!

 Meteorologii anunţă zile geroase, când vremea se va răci puternic în zilele următoare, iar cel mai frig va fi în Transilvania, unde în depresiuni, temperaturile vor scădea până la -25 grade Celsius. Vreme foarte rece va fi şi în Moldova şi Dobrogea, unde vântul va sufla cu putere şi va fi viscol. De aceea, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă avertizează populaţia să se pregătească pentru temperaturile scăzute. Potrivit ANM, temperatura aerului va fi în scădere în prima parte a intervalului, apoi va creşte uşor, dar valorile termice se vor menţine, în general, sub normele specifice perioadei. Maximele diurne vor scădea de la medii regionale de 6-7 grade C, spre aproximativ -6 grade C în zilele de 6 şi 7 ianuarie, iar minimele nocturne se vor situa, în medie, între -9 şi -3 grade C, mai scăzute în jurul datei de 7 ianuarie, când se vor înregistra -14-15 grade C. În cea de-a doua săptămână, regimul termic se va menţine relativ constant, fiind caracterizat de medii ale valorilor maxime cuprinse între -2 şi 1 grad C şi ale celor minime situate între -9 şi -5 grade C. Probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor va fi ridicată în perioada 4-5 ianuarie şi, din nou, după data de 7 ianuarie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It