Boboteaza la Piscu Negru






Astăzi, pe un ger de -15 grade Celsius şi un vânt de cod roşu, la Mănăstirea "Sf. Ilie Paltinul" de la Piscu Negru s-a săvârşit, în Paraclisul mănăstirii, slujba Botezului şi Sfânta Liturghie, iar sfinţirea apei s-a desfăşurat la izvorul din apropierea acesteia. La slujbă au participat circa 100 de credincioşi, turişti, localnici şi un grup de pelerini care vine an de an de la Valea cu Peşti. Şi de această dată, temerarul Cornel Roman, un împătimit al muntelui, a fost cel care a recuperat crucea aruncată în apele pârâului Capra. După sfinţirea apei, părintele stareţ protostinghel Nicodim i-a invitat pe toţi cei care au participat la slujbă la o agapă creştină în casa mănăstirii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
