Se închid şcolile din Argeş pentru două zile!
După un scandal imens în mediul online, în care părinţii au ameninţat că nu-şi vor mai trimite copiii la şcoală din cauza codului portocaliu de ger care va lovi şi judeţul nostru marţi şi miercuri, autorităţile judeţene au reacţionat: s-a hotârât ca marţi, 10 ianuarie şi miercuri, 11 ianuarie 2017, unităţile din învăţământul preuniversitar (grădiniţe, şcoli şi licee) din Argeş să fie închise şi nu se vor face cursuri. Anunţul a fost făcut de "generalul" Tudosoiu şi confirmat de către prefectul Soare.
Decizia a fost luată într-o şedinţă a Comandamentului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU), în urma instituirii de către Administraţia Naţională de Meteorologie a codului portocaliu de ger persistent. Chiar şi aşa, părinţii au condamnat reacţia întârziată a autorităţilor din Argeş, care parcă se mişcă în reluare şi trăiesc într-o realitate paralelă cu situaţia de fapt. Comentariile sunt mai mult decât elocvente şi vi le prezentăm pe câteva dintre cele mai virulente: "Copiii sunt foarte sensibili. Eu nu o las la şcoală mâine! Eu trag după aceea cu ea... medicamente şi suferinţă!!!" (Dana Ilinca); "După ce în decembrie am avut cazuri de varicelă în şcoli, acum urmează cazuri de gripă. Din păcate triajul în şcoli este precar, din cauza numărului redus de medici, iar părinţii îşi trimit copiii la şcoală bolnavi şi pentru motivul că n-au cu cine să îi lase acasă" (Dana Tufeanu); "Bucureşti -minus 11 grade C, se închid şcolile; Argeş - minus 13 grade C, dar merg la şcoală. Aşa ne pasă de copiii noştri!..." (Elena Boncea); "Oricum avem rujeolă, să mai vină şi nişte viroze, să umplem spitalele! Sunt copii care nu au o pereche de ghete călduroase. Alocaţia nu ajunge nici pentru gustarea din pauze" (Constanţa Mihai); "Aşa de mult timp le-a trebuit ca să se dea o hotărâre legată de copiii noştri???" (Corina Andrei).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
