Salvamontiştii nu tractează maşini!
În dimineaţa zilei de 2 ianuarie, în jurul orelor 04.00, un grup de turişti a sunat la 112 şi a cerut ajutorul autorităţilor ca să-i scoată din zăpadă. Întâmplarea a lăsat un gust amar salvamontiştilor care au fost implicaţi într-un conflict verbal cu turiştii deoarece au refuzat să-i tracteze, mai ales că în atribuţiile lor nu intră astfel de sarcini. De fapt, ceea ce s-a întâmplat este o poveste care are în prim-plan trei bărbaţi şi o femeie gravidă. Ei şi-au petrecut zilele libere de la început de an la munte, undeva lângă Cabana Capra. Dimineaţa, la ora 04.00, s-au hotărât să urce mai departe pe Transfăgărăşan, însă au rămas înzăpeziţi. De aici au început peripeţiile. Conform datelor oferite de IPJ şi ISU Argeş, cei trei au încercat să intre la Cabana Capra, dar fiind prea devreme, nu i-a auzit nimeni. În încercarea de a trezi pe cineva, au spart şi un geam termopan de la cabană. Apoi au sunat la 112 şi au cerut ajutor. Până la sosirea unui echipaj de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş, Ion Sănduloiu, şeful Salvamont Argeş, i-a recomandat colegului de la Curtea de Argeş aflat în apropierea Cabanei Capra să-i găzduiască la căldură. În schimb, gestul salvamontistului a fost "recompensat" cu un comportament neadecvat. "Ce BOALĂ am pe vitejii ăştia! Cetăţenii europeni cu drepturi, dar fără nicio obligaţie! În Austria sau Franţa, dacă încerci să intri pe un drum închis, te iau băieţii în uniformă de-ţi tremură chiloţii pe tine şi portofelul în buzunar! Pe 2 ianuarie, la ora 04.00, un autoturism cu 3 cetăţeni şi o doamnă gravidă, veniţi de la un grătar nocturn, pe un viscol mititel, au trecut de Cabana Capra, că doar erau cu <<gipan>> şi au rămas înzăpeziţi la fix 6 metri mai sus. S-au afundat în zăpadă, peste un metru. A început o sarabandă cu spart de geamuri celor de la Cabana Capra şi cu bruscarea colegului meu de la Salvamont Curtea de Argeş, pe motiv că stă cu Dusterul în parcare şi nu îi remorchează. Salvamontul nu trage maşini!!! Ajută sau evacuează oamenii. Trasul maşinii, pe un drum închis circulaţiei publice, este treabă comercială, între şofer şi o firmă de tractări. Dar, la noi, în mărinimia nemăsurată a sistemului de urgenţă, a venit maşina de descarcerare de la Curtea de Argeş şi i-a tras. Ce credeţi că a făcut neisprăvitul de şofer? A încercat să fugă, dar băieţii l-au blocat. În plus, a fost aşteptat şi de Poliţia din Arefu. Eu, personal, cred că viteazului asta trebuia să i se impute toate costurile deplasărilor făcute de serviciile de urgenţă", a fost postarea şefului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, pe contul său de socializare
Trebuie precizat că a fost recuperat prejudiciul produs celor de la Cabana Capra, deoarece turiştii au achitat costul geamului de termopan spart. Aşadar, nu s-a mai depus plângere pentru distrugere. Însă, la fel de important este de reţinut următorul aspect: rolul salvamontiştilor nu este acela de a tracta maşini înzăpezite, mai ales când vorbim despre un drum închis circulaţiei, iar cei care fac parte din sistemul de acordare a serviciilor medicale de urgenţă oferă îngrijiri medicale şi/sau transport la spital. Nu este recomandat să se abuzeze de mărinimia lor, pentru că se poate întâmpla ca în acelaşi timp, un alt om, grav bolnav, să aibă nevoie de ajutor!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
