DSP Argeş face recomandări pentru sezonul rece
Având în vedere că se anunţă şi pentru următoarele zile temperaturi extrem de scăzute, DSP Argeş are mai multe recomandări pentru populaţia judeţului. Astfel, evitaţi contactul cu aerul extrem de rece din această perioadă, mai ales persoanele vârstnice, bolnavii cronici cu afecţiuni cardio-respiratorii, reumatismale, renale, copii, gravide în ultimul trimestru de sarcină, persoane dependente fizic (cu dizabilităţi neuro-motorii). Este recomandată evitarea unei expuneri prelungite a mâinilor şi picioarelor la temperaturi scăzute, pentru a vă feri de degerături (în acest caz, trebuie evitată automedicaţia şi este recomandată consultarea unui medic). Este nevoie de îmbrăcăminte şi încălţăminte călduroasă, adecvate sezonului rece şi de protejare a porţiunilor de piele descoperite (cu mănuşi, fulare, căciuli). Alimentaţia trebuie să fie una bogată în proteine şi grăsimi nesaturate, şi trebuie să consumaţi frecvent lichide calde (ceaiuri, supe etc.). Evitaţi excesul de băuturi alcoolice! Acordaţi o atenţie specială copiilor şi evitaţi situaţiile în care aceştia sunt lăsaţi să aştepte în interiorul autovehiculeor parcate! Părinţii sunt rugaţi să evite transporturile pe distanţe lungi în vehicule fără posibilităţi de climatizare şi neechipate corespunzător. Asiguraţi confortul termic corespunzător al locuinţelor şi supravegheaţi sursele de încălzire pentru prevenirea intoxicaţiilor cu monoxid de carbon. De asemenea, evitaţi transporturile pe distanţe lungi în vehicule fără posibilităţi de climatizare şi neechipate corespunzător, dar şi deplasările pe porţiunile acoperite cu gheaţă, pentru prevenirea căzăturilor şi a fracturilor. Anunţaţi imediat medicii de familie şi pe cei specialişti în cazul apariţiei primelor semne de decompensare a afecţiunilor cronice, de guturai/răceală (febră, tuse, dureri în gât, dureri musculare) şi degerături. În cazul persoanelor fără adăpost observate în locuri publice, sunaţi la 112 pentru luarea măsurilor necesare de protecţie. Cei de la DSP Argeş reamintesc faptul că expunerea prelungită la frig poate cauza hipotermie, degeraturi, dar şi probleme legate de starea psihică, precum somnolenţă, pierderi de memorie, dificultăţi de vorbire, iar pe vreme friguroasă se pierde până la 50% din căldura corpului prin extremităţi.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
