Un scurt-circuit - cauza incendiului la campingul doctorului Chefani
Apelul la 112 a fost dat marţi seara, la ora 21.54, de către un vecin care a văzut incendiul pe strada Luncilor, nr. 80H, la campingul deţinut de fiul dr. Jean Chefani. Iniţial s-a anunţat că ardea o căbănuţă din lemn. "La faţa locului s-au deplasat două autospeciale cu apă şi spumă, ambulanţa SMURD şi o autospecială de primă intervenţie şi comandă. Ulterior a mai venit în sprijin o altă autospecială cu apă şi spumă, care a fost trimisă iniţial pentru a sprijini colegii de la Câmpulung pentru stingerea unui incendiu. Când s-a întors, a avut o intervenţie la Vâlsăneşti şi după ce a terminat, a venit la intervenţia de la camping. A ars în totalitate cabana din lemn de la Noapteş, cu toate bunurile care s-au aflat în interior, pentru că şi observarea s-a făcut cu întârziere. Când au văzut vecinii, deja toată cabana era în flăcări! După stingerea incendiului şi efectuarea cercetărilor la faţa locului s-a stabilit cauza incendiului ca fiind efectul termic al curentului electric produs de un boiler", ne-a declarat lt.col. Cristian Pungă, comandantul Detaşamentului de Pompieri Curtea de Argeş.
În momentul în care au ajuns pompierii, cabana ardea generalizat pe o suprafaţă de 150 m, deoarece clădirea era construită predominant din lemn. În plus, intervenţia a fost una dificilă din cauza condiţiilor meteo (-10 grade Celsius), a suprafeţei mari pe care se manifesta incendiul, dar şi a faptului că autospecialele au fost realimentate cu apă dintr-un lac din apropriere. Acţiunea de stingere a durat aproximativ două ore şi jumătate.
"Bine că nu a fost cineva rănit..."
Un asemenea incident reprezintă unul dintre cele mai mari coşmaruri ale oricărui om. Să vezi cum îţi mistuie complet flăcările un imobil, nu este uşor pentru nimeni. La campingul deţinut de fiul dr. Jean Chefani erau în seara respectivă mai mulţi vecini, dintre care şi o femeie care a izbucnit în lacrimi, de supărare... "Important este că nimeni din familia mea nu a fost rănit. Cabana era nelocuită la momentul izbucnirii incendiului şi s-au înregistrat doar pagube materiale. Să fim noi sănătoşi şi le vom reface pe toate, pe parcurs...", a spus binecunoscutul medic argeşean, o declaraţie care demonstrează tăria de caracter a venerabilului consilier local, cel care - din nou - a pus sănătatea mai presus de orice!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
