Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 09:48

Sâmbătă noaptea, accident urât provocat de băutură, la Domneşti

 # Skoda Octavia şi-a sfârşit cursa într-un stâlp
# Cele două pasagere minore au ajuns la UPU Piteşti
# Şoferul avea o alcoolemie de 0,58 mg/l în aerul expirat!

În autoturismul marca Skoda Octavia condus de un tânăr în vârstă de 23 ani se aflau alţi trei pasageri: un bărbat în vârstă de 33 ani şi două tinere minore, de câte 17 ani. Aceştia se deplasau de la Muşăteşti către Stăneşti-Corbi, însă drumul lor s-a oprit într-o curbă, pe raza comunei Domneşti. Tânărul şofer a pierdut controlul volanului, a ieşit de pe carosabil şi a intrat cu maşina într-un stâlp de electricitate. La faţa locului au intervenit prompt cei de la SVSU Domneşti, o Ambulanţă SAJ, un echipaj SMURD şi un altul cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş. S-a constatat imediat că accidentul era unul urât: cele două tinere suferiseră răni mai grave şi au fost transportate operativ la Unitatea Primiri Urgenţe (UPU) Piteşti, iar bărbaţii, şoferul şi pasagerul de 33 ani, au fost duşi de SMURD la Centrul Primiri Urgenţe (CPU) Curtea de Argeş. La faţa locului a sosit şi un echipaj de Poliţie, iar agenţii care l-au testat cu aparatul etilotest pe conducătorul auto au descoperit că trecuse binişor peste limita legal admisă. Cercetările continuă pentru elucidarea împrejurărilor în care s-a petrecut evenimentul rutier în urma căruia pasagerii au fost vătămaţi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It