"Planul Roşu" a fost activat de 3 ori!
În conferinţa de presă organizată astăzi la Prefectura Argeş, Cristian Soare a prezentat un bilanţ al activităţii pe anul trecut. "Am înregistrat o premieră, de data acesta în materie de intervenţii la accidente rutiere grave cu victime multiple. Au fost 3 evenimente majore la care a fost nevoie de activarea Planului Roşu de intervenţie (accidentul de la Colibaşi, cu 3 persoane decedate şi cele două incidente cu autobuze ale Automobile Dacia, cel de la Vultureşti şi cel din Piteşti, acestea din fericire fără pierderi de vieţi omeneşti). La capitolul situaţii de urgenţă cauzate de fenomene meteo am avut doar inundaţiile din luna iunie, care au produs pagube în ceea ce priveşte infrastructura rutieră (drumuri, poduri) în 12 localităţi", a precizat prefectul Cristian Soare. Pentru refacerea infrastructurii, Guvernul a alocat în totalitate banii necesari prin două hotărâri de guvern, cele din 12 octombrie şi 21 decembrie 2016, şi vorbim aici despre suma totală de 26,9 miliarde lei vechi.
Exerciţiu amânat de simulare a unui cutremur
În materie de prevenire, Prefectura a informat că, în anul 2016, o atenţie deosebită a fost acordată îmbunăţirii modului de intervenţie în cazul incidentelor cu victime multiple, după ce s-a întâmplat la Colectiv. "În acest sens, în luna aprilie am organizat un amplu exerciţiu de intervenţie în zona parcării Mall-ului de lângă Podul Viilor. Din păcate, ca nerealizare, putem puncta aici faptul că am amânat organizarea unui amplu exerciţiu de intervenţie în caz de cutremur în luna octombrie, din simplu motiv că exact în preziua exerciţiului s-a organizat un eveniment similar la nivel naţional, iar mare parte din forţele noastre au fost solicitate la Bucureşti", a mai transmis prefectul.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
