Hora Unirii, la Centrul de Cultură "Brătianu"
Consiliul Judeţean Argeş şi Centrul de Cultură "Brătianu" organizează mâine, de la orele 11.00, manifestarea cultural-artistică "Hai să dăm mână cu mână!", editia a XII-a, eveniment dedicat aniversării a 158 ani de la Unirea Principatelor Române. Unirea Principatelor Române a fost strâns legată de personalitatea lui Alexandru Ioan Cuza (1820-1873) şi de alegerea sa ca domnitor al ambelor Principate, la 5 ianuarie, în Moldova şi la 24 ianuarie 1859, în Ţara Românească. "Unirea e singura stare politică ce putea să asigure viitorul nostru şi să ne permită a da ţării organizarea ce o aştepta atât de mult timp", afirma Alexandru Ioan Cuza, înfăptuitor al acestui deosebit eveniment istoric. Elevii de la Şcoala Gimnazială "Constantin Brâncoveanu" Valea Mare, Ştefăneşti, vor prezenta un program din care nu vor lipsi poeziile şi sceneta intitulată "Moş Ion Roată şi Unirea". Alături de elevi vor participa reprezentanţi ai Asociaţiei Culturale Corul Veteranilor "Mihai Viteazul" din Piteşti, cu un program dedicat acestei zile. Cristina Boţoghină, managerul interimar, a anunţat că la finalul manifestării, în faţa conacului Brătienilor, toţi participanţii vor da "mână cu mână", jucând Hora Unirii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
