Au renunţat la cetăţenia română!
În Argeş, anul trecut au fost primite un număr de 114 cereri ale cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate care au solicitat restabilirea domiciliului în România, fiind înaintate răspunsurile către serviciile publice comunitare locale de evidenţă a persoanelor pentru un număr de 103 persoane, iar 11 cereri au fost restituite, deoarece nu se încadrau în prevederile legale. Pentru persoanele menţionate în comunicările privind stabilirea domiciliului în România, transmise de serviciile publice comunitare locale de evidenţă a personelor au fost efectuate menţiuni corespunzătoare în evidenţele specifice, ulterior documentele fiind clasate la dosarele personale sau înaintate la seviciile care au emis paşaportul CRDS, conform procedurii de lucru pe această linie de activitate. Au fost întocmite comunicările către DGP - Serviciul Arhivă pentru cetăţenii români care au avut ultimul domiciliu din ţară în judeţul nostru. În această perioadă s-au înregistrat şi 4 cereri pentru renunţarea la cetăţenia română, fiind efectuate menţiunile corespunzătoare în evidenţe.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
