Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 10:42

Un nou incendiu la Băiculeşti

 Ieri, la ora 09.19, un echipaj cu o autospecială  cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în comuna Băiculeşti pentru stingerea unui incendiu izbucnit la coşul de fum al centralei unei locuinţe. Din fericire, a ars doar funinginea depozitată pe coş. Sursa probabilă a incendiului a reprezentat-o scânteile, iar împrejurarea - coş de fum necurăţat de funingine. Membrii echipajelor de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş au continuat deplasările în teritoriu, de această dată în localităţile Rociu, Sălătrucu, Beleţi-Negreşti, Piteşti, Schitu Goleşti, Aninoasa, Stâlpeni şi Cicăneşti,  pentru a susţine activităţi de informare  preventivă şi recunoaşteri în teren la diverse obiective şi gospodării cetăţeneşti.

De asemenea, echipajele SMURD au intervenit la 56 cazuri pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, dintre care, la 5 dintre acestea, s-a deplasat echipajul SMURD de terapie intensivă mobilă. Având în vedere temperaturile extrem de scăzute din timpul nopţii, echipajele SMURD au executat 16 misiuni de patrulare în principalele municipii şi oraşe din judeţ, pentru identificarea persoanelor fără adăpost. În urma misiunilor a fost depistată o persoană fără adăpost (un bărbat), care a fost transportată apoi la spital.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It