Lacrimi şi durere la Zărneşti-Mălureni - Părintele Stan a fost înmormântat în curtea bisericii
Sute de oameni împietriţi de durere, lacrimi, flori şi multe rugăciuni l-au însoţit pe ultimul drum pe preotul Constantin Stan. Ceremonia înmormântării, care a avut loc sâmbătă, la biserica din satul Zărneşti, comuna Mălureni, a fost oficiată de ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului împreună cu un impresionat sobor de preoţi.
Slujea de 36 ani la biserica din Zărneşti
Pe parcursul slujbei religioase, atmosfera a fost una încărcată de emoţie, solemnitate şi evlavie, preoţii, dar şi cântăreţii de la strană încercând să mângâie prin rugăciuni suferinţa familiei şi a enoriaşilor care l-au cunoscut şi preţuit pe preotul Constantin Stan. Dispariţia tragică şi fulgerătoare a preotului, la numai 58 ani, a cutremurat întreaga comunitate. În inimile credincioşilor încă mai răsunau ecourile cuvintelor de învăţătură pe care, cu mărinimie şi înţelepciune, părintele Constantin le împărţea de 36 ani, de când a început să slujească în parohia Zărneşti.
Mărturii
Toţi localnicii, tineri sau bătrâni, l-au plâns pe părintele Constantin care, spun ei, era un om gospodar şi liniştit. Sfârşitul său tragic a cutremurat micuţa comunitate. "O adevărată tragedie pentru comuna noastră, nimeni nu se aştepta! Îmi pare rău, deoarece a fost un om extraordinar, cum rar întâlneşti. A fost un preot de excepţie, dedicat parohiei... Părintele Stan a construit şi a reparat mult, în prezent mândrindu-ne cu una dintre cele mai frumoase biserici din Eparhia Argeşului şi Muscelului", a spus primarul comunei Mălureni, Alexandru Cristescu.
"A fost un om ca pâinea lui Dumnezeu! Vorbea frumos, nu te repezea, ştia să îţi spună o vorbă bună când erai supărat. Păcat că s-a dus aşa devreme!... Îl vedeam mereu muncind la biserica noastră. Era vesel şi un om tare bun", a povestit o localnică trecută de vârsta de 60 ani. "Era un preot plin de har, pe care-l vom regreta şi îl vom pomeni cu respect toţi cei care l-am cunoscut. Când îţi vorbea, sau doar când te privea, simţeai că-ţi elibera sufletul de necazuri şi greutăţi. Avea pentru fiecare credincios o vorbă şi asculta cu răbdare pe oricine. Întotdeauna, slujbele sale îţi mergeau la inimă" - povestea o enoriaşă. "Dumnezeu sã-l odihneascã în pace!"
A fost un preot bun, iubit de credincioşi, un bun rugător, ale cărui cereri erau bine primite în faţa lui Dumnezeu, şi un predicator deosebit. A rămas în urma sa preoteasa îndurerată, doi copii - o fată şi un băiat care a îmbrăcat haina slujirii preoţeşti. Părintele va veghea la streaşina bisericii - mai spuneau cei ce l-au condus pe ultimul drum.

Slujba religioasă a cuprins şi un ritual special, menţionat de cărţile bisericeşti doar în cazul înmormântării preoţilor. După câteva ore de rugăciune, sicriul cu trupul părintelui a fost scos din biserică în curte, fiind purtat pe umeri de mai mulţi preoţi. Întreg soborul şi mulţimea de credincioşi au înconjurat biserica. S-au făcut trei opriri, după care sicriul a fost aşezat în mormântul proaspăt săpat în curtea bisericii. "Avem în faţa noastră un exemplu de slujire preoţească. Avem un om care întreaga viaţă şi-a pus-o la picioarele bisericii şi, pornind de la biserică, a ştiut să-şi orânduiască şi viaţa cealalată, pe care a rânduit-o cu binecuvântarea lui Dumnezeu în cel mai frumos chip cu putinţă: a făcut o familie frumoasă, a avut împreună cu soţia doi copii, cu care se mândrea. Era un om care iubea viaţa, vesel, binevoitor şi îşi manifesta această bunăvoinţă prin puterea vocii, prin puterea glasului. Avea o mare bucurie de a cânta şi de a intra în dialog şi în comuniune cu cei de lângă el. Avea, de asemenea, preocuparea permanentă de a se îmbunătăţi, din toate punctele de vedere. Luând doar referinţă ceea ce a lucrat, ceea ce a construit în această parohie, în această biserică, îl vom regăsi în permanenţă implicat în toate domeniile, pornind de la cel gospodăresc şi ajungând, bineînţeles, la cel spiritual", a spus protosinghelul Caliopie Ichim, în cuvântul de învăţătură de la sfârşitul slujbei religioase.
"Părintele va veghea la streaşina bisericii...", cum a spus un preot slujitor. Un munte de flori s-a ridicat deasupra mormântului în care îşi va dormi somnul de veci părintele Constantin Stan, care în ziua de 18 ianuarie a plecat să slujească în Ceruri, lăsând în urmă o mare durere în sufletele celor care l-au cunoscut şi preţuit!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
