Tânăr teolog hirotonit diacon
În Duminica a 32-a după Rusalii, credincioşii Parohiei "Înălţarea Domnului" din municipiul Curtea de Argeş au avut bucuria de a participa la Sfânta Liturghie oficiată de ÎPS Calinic, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Cu această ocazie a fost hirotonit diacon tânărul teolog Mircea Marius Ioana, din Parohia Conţeşti. Chiriarhul Eparhiei a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură, îndemnându-i pe credincioşii prezenţi să aibă ca model de convertire pe vameşul Zaheu, care a avut bucuria de a-l avea ca oaspete pe Mântuitorul Iisus Hristos. Parohia "Înălţarea Domnului" din municipiu, a fost înfiinţată în anul 2001 în cartierul Posada, zona 1 Mai, pe terenul oferit de Consiliul Local. Biserica a fost sfinţită în anul 2008, iar în 2010 s-au terminat lucrările la pictura interioară. În prezent se lucrează la noul aşezământ social care se construieşte în curtea bisericii. Un sprijin deosebit a venit din partea Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului, care a supravegheat şi finanţat o parte din lucrări. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Parohiei "Înălţarea Domnului".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
