Nicio zi fără incendii în Argeş!
Zilele trecute, două echipaje cu două autospeciale cu apă şi spumă şi un echipaj cu ambulanţa SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş s-au deplasat în municipiu, pe strada Albeşti, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit al unei firme de aparatură electrică şi electrocasnică, în care erau depozitate cartoane. Datorită faptului că "luptătorii cu focul" au intervenit rapid, au ars doar un palet de ambalaje de carton şi s-a degradat o aerotermă. Sursa incendiului a fost efectul termic, iar împrejurarea - un sistem de încălzire amplasat necorespunzător faţă de materiale combustibile.
Un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în comuna Domneşti pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă. Au ars o bucătărie de vară şi o afumătoare din lemn pe 15 mp, 70 kg carne şi 2 mp astereală casă. Sursa focului a fost flacăra, iar împrejurarea în care s-a produs incendiul, focul deschis în spaţii închise. Membrii echipajelor de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş s-au deplasat în localităţile Câmpulung, Cepari, Costeşti şi Curtea de Argeş pentru a susţine activităţi de informare preventivă şi recunoaşteri în teren la diverse obiective şi gospodării cetăţeneşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
