Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 10:46

Pentru o firmă nouă cu doi angajaţi, Guvernul acordă 200.000 lei!

Executivul a aprobat în cadrul şedinţei de săptămâna trecută Ordonanţa de Urgenţă pentru stimularea înfiinţării de noi întreprinderi mici şi mijlocii, program care încurajează dezvoltarea spiritului antreprenorial. Prin "Start-up Nation - Romania" se acordă ajutor de minimis în sumă maximă de 200.000 lei pentru un beneficiar - reprezentând 100% din valoarea cheltuielilor eligibile - unui număr maxim estimat de 10.000 întreprinderi mici şi mijlocii. Se estimează, astfel, crearea a minim 20.000 noi locuri de muncă anual în cadrul celor 10.000 întreprinderi nou-înfiinţate care vor trebui să angajeze minimum 2 salariaţi şi cu contract de muncă pe durată nedeterminată şi să-i menţină în activitate cel puţin 3 ani. "România porneşte cel mai ambiţios program de susţinere a start-up-urilor, program ce se aplică cu succes şi în alte ţări precum Israel sau Marea Britanie şi face, astfel, un alt pas spre atingerea dezideratului - România, ţara cu mediul de afaceri cel mai atractiv din Sud-Est-ul Europei.<<Start-up Nation - Romania>> va motiva tinerii să rămână în ţară şi să desfăşoare activităţi de antreprenoriat, va contribui la crearea de noi companii în domenii cu valoare adăugată ridicată, crescând astfel atractivitatea României în regiune. Acest program va crea companiile de succes de mâine care vor consolida baza economiei româneşti", a spus ministrul Florin Jianu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It