Curs gratuit de scriere de proiecte la DJST Argeş
Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Argeş a continuat seria consultărilor în vederea îmbunătăţirii activităţii compartimentului de tineret în acest an, desfăşurând joia trecută, la sediul DJST Argeş, o întâlnire cu voluntari, reprezentanţi ONG sau elevi ai unităţilor de învăţământ din Piteşti. Discuţiile au avut ca scop încurajarea implicării tinerilor în activităţi specifice de voluntariat, prezentarea beneficiilor care decurg din practicarea voluntariatului şi a modalităţilor concrete de iniţiere a unor proiecte deosebite, în folosul tinerilor şi comunităţii. În acest sens s-a stabilit ca toţi tinerii interesaţi de dezvoltarea personală şi acumularea de experienţe noi să participe la un curs de scriere de proiecte iniţiat de DJST Argeş în perioada imediat următoare. Cursul va fi gratuit şi se va desfăşura la Centrul de Tineret din anexa Sălii Sporturilor din Piteşti. "Sperăm ca prin organizarea acestui curs să asistăm la o creştere cantitativă şi calitativă a iniţiativelor locale ale tinerilor, acoperirea a cât mai multe domenii unde se simte nevoia prezenţei voluntarilor, cum ar fi protecţia mediului, educaţia pentru sănătate, organizarea de campanii informative, manifestări culturale, precum şi atragerea unui număr mare de tineri în proiectele DJST Argeş", a precizat Simona Bocanu, consilier de tineret. Prezent la întâlnire, directorul executiv adjunct al DJST Argeş, Adrian Dumitru Bughiu a concluzionat că, "permanentizarea acestui gen de întâlniri este importantă atât pentru instituţia noastră, dar în egală măsură şi pentru beneficiarii activităţilor noastre. Încercăm să găsim împreună un numitor comun pentru ca această colaborare să fie una reciproc avantajoasă".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
