Beţiv din Domneşti, prins la volan în Pietroşani
Lucrătorii din cadrul Biroului Rutier Curtea de Argeş l-au depistat în trafic pe M. H. (19 ani), din Domneşti, în timp ce conducea în stare de ebrietate un autoturism pe D.J. 731, pe raza comuna Pietroşani. Tânărul a fost condus la Urgenţa Spitalului Curtea de Argeş, acolo unde i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. În cauză a fost întocmit dosar penal, conform art. 336 din Codul penal, iar acesta riscă pedeapsa cu închisoarea de la unu la cinci ani sau amendă. În ultimele 24 ore, agenţii din cadrul Serviciului Rutier Argeş şi cei de la structurilor municipale şi orăşeneşti de Poliţie Rutieră au continuat acţiunile pentru prevenirea evenimentelor, precum şi pentru conştientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun şi îi expun pe ceilalţi participanţi la trafic prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Ca urmare a abaterilor constatate au fost aplicate 98 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 28.410 lei, au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de circulaţie 14 permise de conducere şi au fost retrase 5 certificate de înmatriculare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
