Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 11:44

Despre istoria Seminarului, la slujba arhierească de la Paraclisul Centrului Eparhial

Duminica trecută, patronii spirituali ai şcolilor teologice au fost sărbătoriţi şi în Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului. ÎPS Calinic a oficiat Sfânta Liturghie în Paraclisul Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica, din incinta Centrului Eparhial, acolo unde au fost prezenţi profesorii şi elevii Seminarului Teologic "Neagoe Vodă Basarab" din municipiul Curtea de Argeş. În cuvântul de învăţătură, chiriarhul eparhiei a prezentat viaţa şi activitatea Sfinţilor Trei Ierarhi - Vasile, Grigorie şi Ioan, amintind că ei sunt ocrotitorii tinerilor care studiază în toate şcolile cu profil teologic şi adevărate modele pentru slujitorii sfintelor altare. În 1836 a luat fiinţă Seminarul de la Curtea de Argeş, în vremea episcopului Ilarion Gheorghiadis. În postarea reprezentanţilor Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului se mai precizează că din lipsă de spaţiu, acesta a funcţionat doi ani în Piteşti, urmând ca noul sediu din Curtea de Argeş să fie dat în folosinţă la data de 26 octombrie 1938. Localul a fost ridicat în partea de răsărit a ctitoriei lui Neagoe, adică în locul unde s-a ridicat mai târziu Palatul Episcopal. În anul următor, cursurile au continuat în chiliile Sfintei Mănăstiri din cauza incendiului din noaptea Sfântului Nicolae a anului 1839, când o mare parte din local a ars. Seminariştii de la Argeş au rămas în chiliile mănăstirii până în 1859, când episcopul Clement (1850-1862) a inaugurat noul local al Seminarului, a cărui construcţie a început în 1846. Reforma învăţământului din 1864 a afectat în mod firesc şi Seminarul de la Curtea de Argeş, în vechea capitală a Ţării Româneşti a continuat să funcţioneze un seminar de gradul I, având deci patru clase. La 20 august 1901, ca urmare a unui raport înaintat de Spiru Haret către regele Carol I (1866-1914), Seminarul de la Curtea de Argeş a fost desfiinţat. Reînfiinţat în anul 1919, Seminarul de la Curtea de Argeş primeşte un nou sediu în 15 noiembrie 1936. În anul 1941 este desfiinţat a doua oară de generalul Antonescu, din cauza rebeliunii legionare care a cuprins oraşul Curtea de Argeş. Reînfiinţat cu eforturi foarte mari în anul 1945, după trei ani de funcţionare, din păcate trece prin a treia desfiinţare, fiind transformat într-o şcoală de cântăreţi cu sediul la Mănăstirea Turnu. Vrednicul de pomenire patriarh Justinian reuşeşte în 1955 să readucă această şcoală la Argeş şi să o ridice la rangul de seminar cu durata cursurilor de 5 ani. Tot el dispune doi ani mai târziu mutarea Seminarului de la Curtea de Argeş la Bucureşti. În Cetatea Basarabilor, patriarhul Justinian înfiinţează, în anul 1968, Seminarul Special pentru pregătirea viitorilor slujitori ai parohiilor din Transilvania şi Banat, care a funcţionat 9 ani. Cu binecuvântarea ÎPS Calinic, Seminarul din Curtea de Argeş este reînfiinţat în anul 1994 şi are peste 1500 de absolvenţi. În prezent elevii învaţă pe două secţii: Teologie pastorală şi Patrimoniu cultural bisericesc.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It