Studenţii vor merge gratuit cu trenul
De la 1 februarie, studenţii de la universităţile de stat, dar şi de la cele private acreditate sau autorizate vor beneficia de gratuitate la transportul intern feroviar. Declaraţia i-a aparţinut secretarului de stat pentru învăţământ superior, Gigel Paraschiv: "Este vorba despre 464.273 studenţi. Nu există niciun fel de discriminare - dacă sunt la universităţi de stat sau universităţi private sau legate de vârstă. Singura condiţie este ca instituţia de învăţământ superior să fie autorizată sau acreditată, deci să fie recunoscută de minister. Impactul bugetar este undeva la aproximativ 100 milioane lei anual. Gratuitatea este valabilă pe tot anul calendaristic. Anul universitar începe la 1 octombrie şi se încheie la 30 septembrie anul următor", a declarat secretarul de stat pentru Agerpres. Măsura vine după ce Guvernul a aprobat o ordonanţă de urgenţă care prevede că studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, beneficiază de gratuitate la transportul intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
