Plăţile subvenţiilor către fermieri, blocate de aprobarea bugetului la nivel naţional!
Până când Guvernul nu va reuşi să aprobe bugetul, APIA Argeş nu va putea să reia plăţile către fermieri. La nivel naţional, aprobarea bugetului a fost amânată după ce s-a cerut un aviz al CSAT, pe motiv că serviciile primesc prea puţini bani pentru desfăşurarea activităţii. "Subvenţiile pentru animale, conform comunicatului emis de Ministerul Agriculturii, se vor face după aprobarea bugetului. Noi considerăm că după data de maxim 15 februarie se vor putea relua atât plăţile pentru subvenţiile pe animale, ANP, Ajutoarele Naţionale Tranzitorii, pentru că acestea sunt de la bugetul naţional, cât şi celelalte plăţi finale pe care le mai avem de făcut. Până nu se aprobă bugetul la nivel naţional, nu se poate face vreo plată! Noi avem returnaţi toţi banii de la Comisia Europeană pentru plăţile în avans. Avem sumele ca să reluăm toate plăţile, nu numai ANP-urile, care sunt atât pe animale, cât şi pe vegetal, dar şi pe zootehnie, însă nu putem face nimic pentru că nu avem bugetul...", ne-a declarat Nicolae Marius Stroescu, directorul APIA Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
