Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:03

Activitatea din 2016 a Compartimentului Mediu

 Aşa cum vă anunţam într-unul din articolele anterioare, pentru prima dată în ultimii 27 ani, Primăria Curtea de Argeş a prezentat un raport de activitate. Din paginile ziarului nostru veţi afla bilanţul pe 2016, detaliat, pentru fiecare compartiment din administraţia municipală. Astăzi vă prezentăm datele obţinute de la Protecţia Mediului.

Anul trecut, în programul electronic "Doc Manager", la Compartimentul Protecţia Mediului au fost înregistrate şi repartizate 416 adrese şi au fost eliberate 816, printre care numeroase sesizări de la persoane fizice şi juridice. S-au întocmit şi eliberat circa 576 adrese, reprezentând răspunsuri la sesizări şi somaţii privind încadrarea în legislaţia de mediu. Conform Dispoziţiei nr. 1291/2010, lunar, s-a procedat la verificarea programului de lucru al  Serviciului de Salubritate Stradală, S.C. SPU Curtea de Argeş (pe care societatea îl depune înainte de începerea fiecărei luni), având în vedere Contractul de delegare a gestiunii, Caietul de sarcini şi Programul de lucru anual aprobat de Consiliul Local. Pe parcursul anului 2016 s-au întocmit rapoarte de constatare în urma verificărilor referitoare la ridicarea unor cantităţi de deşeuri depozitate necontrolat pe domeniul public sau a unor cantităţi de pământ/aluviuni provenite din curăţarea  şanţurilor şi rigolelor stradale de pe raza municipiului Curtea de Argeş. 

În cadrul proiectului "Managementul Integrat al Deşeurilor Solide în Judeţul Argeş", care se află în derulare din anul 2005, s-a întocmit documentaţia  necesară pentru plata cotizaţiei către Asociaţia  SERVSAL, precum şi pentru cheltuielile neeligibile ale proiectului. Lunar s-a ţinut evidenţa cantităţilor de deşeuri colectate de pe raza municipiului Curtea de Argeş, a deşeurilor transportate la Depozitul Albota, precum şi a deşeurilor reciclabile colectate şi încredinţate spre valorificare de agenţii economici autorizaţi care îşi desfăşoară activitatea pe raza municipiului Curtea de Argeş.

Referitor la monitorizarea fântânilor publice de pe raza municipiului, s-au comandat la DSP Argeş - Compartimentul Teritorial Curtea de Argeş - analize de laborator pentru fântânile publice. Lunar s-a procedat la colectarea selectivă a deşeurilor din Primărie. În acest sens, conform contractului de prestări servicii încheiat cu S.C. TRANSARG CAG '98 S.A. s-au colectat selectiv în recipiente speciale şi s-au ridicat lunar anumite cantităţi de deşeuri menţionate în Registrul de evidenţă al deşeurilor colectate selectiv. Evidenţa cantităţilor de deşeuri colectate selectiv din Primărie a fost transmisă lunar la A.N.P.M. Bucureşti şi A.R.P.M. Piteşti.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It