Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:10

La Capra, stagiu naţional de formare al unităţilor canine de intervenţie la avalanşe

 În perioada 17-26 februarie 2017, la Cabana Capra Transfăgărăşan, la o altitudine de 1.650 metri, se va desfăşura Stagiul naţional de formare al unităţilor canine de intervenţie la avalanşe. Timp de zece zile, unitatea canină va trebui să aibă progrese continue, astfel încât la examenul final să execute corect misiunea de salvare prin găsirea a minimum două victime umane îngropate în zăpadă. Probele de acces vor conţine schiul de tură, rapelul pe stâncă şi/sau gheaţă, precum şi alte situaţii care pot fi întâlnite în timpul unei acţiuni de salvare. Unităţile canine candidate sunt cele care au trecut evaluarea din perioada 20-22 ianuarie 2017, desfăşurată tot la Cota 2000, pe Transfăgărăşan.

Zilele acestea participă pentru brevetare echipaje din Alba, Bacău şi Gorj, însă vor fi prezente la pregătirea pentru stagiul de anul viitor şi echipaje din Suceava, Caraş Severin, Bihor şi Hunedoara. În ultimele trei zile se va susţine şi examenul de reconfirmare a brevetelor obţinute în anii trecuţi de către toate unităţile canine de avalanşă din România. Pentru reconfirmarea brevetelor se vor prezenta unităţile canine din Argeş, Mureş, Caraş Severin, Sibiu şi Suceava.

În acest moment, corpul de conductori pentru câini de avalanşă din România este format din şase persoane, cu un total de opt câini brevetaţi. Judeţul Argeş are doi conductori cu trei câini brevetaţi pentru acest gen de salvare. Reprezentanţii Salvamont Argeş mai menţionează că stagiul se adresează salvatorilor montani care doresc să se specializeze în intervenţie canină la avalanşe. Candidatul trebuie să fie calificat ca salvator montan, deoarece tehnicile alpine de acces la locul avalanşei, precum şi cunoaşterea detaliată a procedurilor de intervenţie la avalanşe sunt elemente care trebuie stăpânite la un nivel superior, anterior intrării în şcoala canină. Asociaţia Naţională a Salvatorilor Montani din România este entitatea abilitată în formarea, calificarea şi specializarea salvatorului montan în ţara noastră, prin Şcolile Naţionale Salvamont (etape de începători şi avansaţi, cu sezonalitate vara şi iarna) şi prin Stagiul naţional de formare al unităţilor canine pentru intervenţia la avalanşe. Departamentul pentru Situaţii de  Urgenţă este structură operaţională fără personalitate juridică a M.A.I, cu atribuţii de coordonare, cu caracter permanent, la nivel naţional, a activităţilor de prevenire şi gestionare a situaţiilor de urgenţă, asigurarea şi coordonarea resurselor umane, materiale, financiare şi de altă natură necesare restabilirii stării de normalitate, inclusiv primul ajutor calificat şi asistenţa medicală de urgenţă în cadrul unităţilor şi compartimentelor de primire a urgenţelor (UPU/CPU). Instructorul acestui stagiu este şeful Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, însoţit de câinele Helios, din rasa Border Collie. Tematica şi cerinţele sunt similare stagiului de brevetare al Ministerului de Interne francez, parcurs de către cei doi în anul 2013, un element în plus al noii şcoli româneşti fiind accesul alpin, în zone abrupte, al unităţii canine. Prin înfiinţarea acestei şcoli, se urmăreşte creşterea numărului de unităţi canine de salvare/recuperare din avalanşe, la nivel naţional.

Reamintim faptul că, pe data de 8 februarie a fost semnat între Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă şi Asociaţia Naţională a Salvatorilor Montani din România un protocol de colaborare care vizează cooperarea în domeniul unităţilor canine de avalanşe şi căutare rătăciţi şi dispăruţi. Responsabil pentru derularea protocolului este directorul Salvamont Argeş. Protocolul vizează chiar şi sprijinirea materială a unităţilor canine prin furnizarea de echipament specific şi autoutilitare speciale 4x4, în momentul în care acestea vor putea fi procurate. Acest protocol este, în mod indirect, o recunoaştere a activităţii Salvamont Argeş, care este entitatea care a înfiinţat sistemul canin în Salvamontul din România, în urma transferului de cunoştinţe realizat în cadrul cooperării Consiliului Judeţean Argeş cu Departamentul Savoia-Franţa.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It