Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:11

Discuţii pentru modificarea legislaţiei privind taxa de depozitare a deşeurilor

În cadrul şedinţei de săptămâna aceasta de la Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, ministrul Daniel Constantin a ţinut să sublinieze scopul şi rolul pe care îl are autoritatea publică centrală în raport cu cetăţeanul. Viceprim-ministrul a participat la întâlnirea cu membrii Federaţiei Asociaţiilor de Dezvoltare Intercomunitară la Conferinţa Naţională "Aplicaţii concrete în contextul noilor propuneri legislative în domeniul mediului". Situaţia actuală a managementului deşeurilor din ţara noastră a reprezentat principalul subiect de discuţie, iar în acest context, ministrul Daniel Constantin a vorbit despre modificarea legislaţiei privind taxa la depozitare: "Sistemul aplicat în acest moment, care a intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2017, nu face altceva decât să vină cu o taxă suplimentară la administratorul depozitului de deşeuri. Ceea ce încercăm noi să facem acum, prin modificarea O.U.G. 196/2005, este în primul rând să reducem cantitatea de deşeuri şi în al doilea rând, să stimulăm reciclarea pentru a ne atinge obiectivele europene pentru 2020. Vrem să schimbăm lucrurile! Actorii implicaţi în procesul de management al deşeurilor trebuie să-şi asume responsabilitatea". Ministrul Mediului a abordat în discuţia cu cei prezenţi şi problematica elaborării Planului Naţional de Gestionare a Deşeurilor (PNGD) şi a ţinut să precizeze că în acest moment sunt în curs de revizuire o serie de programe care urmează să fie lansate în perioada imediat următoare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It