Poliţiştii i-au confiscat 6,883 mc cherestea molid şi autoutilitara!
Miercuri, agenţii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Domneşti au oprit pentru control, pe D.J. 703I, pe raza comunei Mălureni, o autoutilitară condusă de V.N., în vârstă de 48 ani, din comuna Aninoasa. Acesta transporta cantitatea totală de 6,883 mc cherestea molid fără a avea avizul de însoţire al mărfii valid. Pentru fapta sa, conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional conform Legii 171/2010 cu amendă în valoare de 5.000 lei, iar cantitatea cherestea molid i-a fost confiscată şi apoi predată Ocolului Silvic Muşăteşti pentru valorificare. Totodată, în temeiul aceluiaşi act normativ, a fost confiscată şi autoutilitara folosită la transportul materialului lemnos.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
