Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:07

Amenzi de 186.800 lei pentru muncă "la negru"

 În vederea diminuării numărului de persoane ce desfăşoară activitate fără forme legale, ITM Argeş a efectuat în perioada 1-15 februarie 2017 un număr de 108 controale. Astfel, la 14 angajatori au fost depistate ca lucrând fără forme legale de angajare 24 persoane. În urma acestor acţiuni au fost aplicate 16 amenzi, valoarea lor fiind în sumă de 186.800 lei. La un angajator au fost găsite mai mult de 5 persoane care prestau activitate fără forme legale de angajare. În acest caz au fost sesizate organele de cercetare penală, conform prevederilor art. 264, alin. 4 din Codul muncii, republicat. Deficienţele constatate în urma controalelor au fost neevidenţierea orelor de muncă prestate de fiecare salariat, neacordarea drepturilor salariale, netransmiterea în termen a modificărilor intervenite în Registrul general de evidenţă a salariaţilor, necompensarea în bani, la încetarea activităţii, a concediului de odihnă cuvenit şi neîncheierea de contracte individuale de muncă în formă scrisă. Principalele domenii de activitate în care au fost constatate deficienţe au fost tăierea şi rindeluirea lemnului, alimentaţie publică, transport, construcţii, protecţie şi pază, ne-a informat inspectorul şef din cadrul ITM, Mihail Adrian Oprescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It